Zasady współpracy

Dowiedz się jak wygląda współpraca z Gardens Software

więcej...

Kluczowe korzyści

Zobacz jakie korzyści możesz uzyskać dla swojej firmy

więcej...

Nasi Partnerzy

Poznaj naszych Partnerów, dzięki którym Klienci osiągają swoje cele

więcej...

 

Model GAM jako optymalne środowisko rozwoju

Model GAM jest zbiorem struktur wspomagających wyspecjalizowane programowanie wysokopoziomowe. Tym samym jest on modelem środowiska rozwoju aplikacji sprofilowanym pod kątem wydajności i optymalizacji wprowadzania zmian oraz działania programów wynikowych. Współczesna inżynieria oprogramowania przewiduje szereg technologii wynikających z ewolucji języków programowania wyższego poziomu w celu automatyzmu rozbudowy aplikacji specyficznych.

Model GAM jest modelem IDE (Integrated Development Environment) dla aplikacji wielodostępowych, przetwarzających logikę bazodanową przy użyciu prostych interfejsów graficznych opartych na rolach dostępowych. Jest modelem opracowanym i wyspecjalizowanym dla aplikacji procesowych takich typów jak ERP, MES (Manufacturing Execution Systems), MRP, MOM (Message-oriented middleware),CRM. Model ten zakłada prostotę budowy i rozbudowy aplikacji operacyjnych, gdzie punktem wyjścia jest rola użytkowa GUI, jak i aplikacji analitycznych, gdzie punktem wyjścia są duże ilości danych zgromadzonych.

Model GAM zakłada istnienie optymalnego narzędzia do rozbudowy i implementacji specjalizowanych systemów komputerowych wspomagających codzienną organizację jednostek gospodarczych. Punktem wyjścia jest kompromis między ilością zastosowań a złożonością narzędzia. Każde zaawansowane technologicznie narzędzie wytwarzające można scharakteryzować za pomocą dwóch parametrów.

Pierwszym jest stopień stosowalności lub użyteczności, drugim jest stopień złożoności obsługi. Kiedy widzimy urządzenie proste w obsłudze od razu wiemy, że również niewielki jest obszar jego zastosowania. Inne narzędzie, za pomocą którego możemy wytworzyć wiele różnych efektów, zwykle jest skomplikowane w swej obsłudze. Narzędzie w swej istocie znajduje się zwykle między człowiekiem i jego dziełem, a uproszczenie działania człowieka przenosi się na czas jego działalności.

Możemy zatem stwierdzić, że narzędzie wyspecjalizowane i proste w obsłudze skraca czas wytwarzania, narzędzie do wielu zastosowań ten czas przedłuża.

 

Przenosząc to na grunt inżynierii programowania możemy porównać dziś budowanie strony WWW za pomocą języka HTML i zbudowanie jej w 15 minut korzystając z gotowych generatorów stron internetowych. Jednak takie generatory nie nadają się do pisania gier komputerowych.

W przypadku aplikacji ERP mamy do czynienia z bardziej złożonym wynikiem. Aplikacja wynikowa wyprodukowana przez narzędzie GAM będzie bardzo złożona i rozbudowana pod względem logicznym. Model GAM oprócz wysokopoziomowego specjalizowanego języka programowania zawartego w IDE, zakłada także szereg obiektów - struktur pomocniczych..

więcej...

Jak wybrać system ERP?

Wybór systemu jest jednym z najważniejszych i najtrudniejszych etapów wdrożenia aplikacji ERP. Najlepszym rozwiązaniem, ułatwiającym to zadanie, jest wynajęcie firmy doradczej, która w profesjonalny sposób zanalizuje nasze potrzeby i określi parametry nowego systemu, lub być może nawet zaproponuje konkretne rozwiązanie. Takie podejście do problemu jest nadal na naszym rynku dość rzadko spotykane. Jest ono bardzo kosztowne i wymaga dużego zaufania do firmy doradczej. W Polsce nie ma jeszcze firm świadczących tego typu usługi. Ciągle czekamy na autorytety w tej dziedzinie.

Jeżeli firma chce samodzielnie dokonać wyboru systemu, najlepiej rozpocząć od powołania komitetu sterującego zespołem projektowym. Pierwszym zadaniem takiego komitetu powinno być określenie celu i zakresu wdrożenia, a więc listy procesów występujących w firmie, które obejmie wdrożenie. Następnie należy wyznaczyć osoby odpowiedzialne za poszczególne obszary wdrożenia tzw. użytkowników kluczowych i powołać ich do zespołu wdrożeniowego. Zadaniem użytkowników kluczowych jest sprawdzenie i uszczegółowienie listy procesów objętych wdrożeniem. Dopiero na tym etapie można przejść do wyznaczania kryteriów wyboru systemu.

Należy zauważyć, że odpowiedni dobór kryteriów wyboru aplikacji ERP ma zasadniczy wpływ na ostateczną decyzję. Niestety nie istnieją żadne uniwersalne rozwiązania. Najlepiej dobór kryteriów wyboru systemu przeprowadzić w dwóch krokach.

W pierwszym etapie należy określić jakim typem aplikacji ERP firma jest zainteresowana. W drugim następuje wybór konkretnej aplikacji i dostawcy.

Aktualnie najważniejszym kryterium podziału aplikacji ERP jest posiadanie własnego zintegrowanego środowiska rozwoju (IDE - Integrated Development Environment). Systemy zamknięte (nie posiadające własnego IDE) są dostarczane w formie skompilowanej aplikacji. Są tańsze, a ich wdrożenie jest stosunkowo proste i ogranicza się zasadniczo do szkoleń i ustawień. Aplikacje dostarczane w tej formie są trudne do modyfikowania i dlatego przy ich wyborze kluczową rolę odgrywa funkcjonalność. Jeżeli przygotowana przez nas lista procesów nie pokrywa się z funkcjonalnością zamkniętej aplikacji ERP to należy z niej zrezygnować. Zastosowanie zamkniętych systemów ERP ograniczone jest do jednostek gospodarczych, w których występują typowe procesy gospodarcze (zazwyczaj są to niewielkie firmy).

W przypadku firm posiadających indywidualne rozwiązania procesów biznesowych, lub własny pomysł na realizację misji, należy wybrać aplikację ERP posiadającą własne IDE. Przykładami aplikacji posiadających nowoczesne i własne IDE są np. produkty linii Microsoft Dynamics. Jedynym polskim produktem, należącym do tej grupy, jest aplikacja GARDENS firmy GARDENS-SOFTWARE.

Własne zintegrowane środowisko rozwoju pozwala aplikacji ERP elastycznie dostosować się do wymagań firmy. Modyfikacje i tworzenie nowej funkcjonalności są integralną częścią wdrożenia takiego systemu. Standardowa funkcjonalność systemów posiadających własne zintegrowane środowisko rozwoju jest w tym przypadku bazą do przygotowania unikalnego rozwiązania, idealnie dopasowanego do wymagań klienta. Taka elastyczność systemu całkowicie zmienia metodykę wdrożenia i kryteria wyboru systemu. Standardowa funkcjonalność nie jest już czynnikiem determinującym wybór. Można ją szybko i bezpiecznie, a co za tym idzie stosunkowo tanio, zmodyfikować lub rozszerzyć.

Podstawowym błędem przy wyborze systemu ERP z IDE jest stosowanie kryteriów właściwych dla aplikacji zamkniętych. Eliminowanie aplikacji z IDE, ze względu na braki w standardowej funkcjonalności, świadczy o braku kompetencji zespołu wdrożeniowego, ponieważ te braki stanowiące specyfikę klienta zostaną zaimplementowane dzięki platformie rozwoju. W tym przypadku właściwym kryterium jest ocena wydajności zintegrowanego środowiska rozwoju i doświadczenie dostawcy systemu. Przy weryfikacji systemu warto zapytać o referencje oraz stosowaną metodykę wdrożenia.

Wdrożenie aplikacji ERP z IDE jest nieporównywalnie bardziej skomplikowanym procesem od wdrażania systemów zamkniętych. Poznanie poszczególnych etapów wdrożenia i jasny podział odpowiedzialności, na każdym z etapów jest kluczowym czynnikiem pozwalającym osiągnąć sukces. Bardzo ważne dla sprawnego zarządzania procesem wdrożenia jest określenie punktów kontrolnych wdrożenia i mierników kontroli jakości. Warto poświęcić czas i dokładnie sprawdzić szablony dokumentacji wdrożeniowej. Prawidłowo dobrana metodyka posiada logicznie ułożone etapy wdrożenia, z jasno wyspecyfikowaną odpowiedzialnością dostawcy i klienta za poszczególne zadania i terminy ich wykonania. Oceniając dokumentację wdrożeniową należy sprawdzić czy odpowiada stosowanym standardom (analiza FRD, GAP/FIT),czy jest czytelna, oraz czy jej przygotowanie nie jest zbyt pracochłonne. Wydajność zintegrowanego środowiska rozwoju i doświadczenie dostawcy systemu najłatwiej sprawdzić zlecając ,w ramach zapytania ofertowego, wykonanie prototypu procesu, który jest strategiczny dla firmy. Jakość i czas wykonania prototypu pozwoli nam najtrafniej ocenić wartość oferowanego systemu oraz jego dostawcę.

Podsumowując, w przypadku zamkniętego systemu ERP o jego wyborze powinna decydować funkcjonalność i cena aplikacji.

W przypadku systemu posiadającego IDE podstawowe kryteria wyboru to:

  • Wydajna i optymalna platforma ERP (elastyczność, rozwój, bezpieczeństwo),
  • Dobrze dobrana metodyka wdrożenia,
  • Doświadczenie dostawcy,
  • Funkcjonalność bazowa - standardowa,
  • Cena.

Nie warto myśleć o przyszłości

wstawić tekst

Dlaczego otwarta platforma rozwoju jest ważna?

We współczesnym świecie systemy klasy ERP służące do wsparcia zarządzaniem oraz pracą przedsiębiorstw, stały się aplikacjami bardzo złożonymi. Nawet mała firma potrzebuje często pełnego automatyzmu przetwarzania dużej ilości danych. Także procesy zachodzące w takich firmach stają się coraz bardziej skomplikowane.

Aby dziś wyczerpać wymagania funkcjonalne małego przedsiębiorstwa niejednokrotnie zaawansowany system ERP wykorzystuje ponad 700 tabel i około 1000 różnych widoków okien. W związku z tym era aplikacji "zamkniętych" w sensie funkcjonalnym i kompilowanych wersjami odchodzi w zapomnienie.

Firmy softwarowe nie są już w stanie ponieść kosztów utrzymywania specyficznych wersji funkcjonalności wielu klientów, tworzonych w tradycyjnej technologii aplikacji kompilowanych za pomocą niskopoziomowych języków programowania ogólnego zastosowania. Dlatego więc liczące się dzisiaj systemy ERP są systemami posiadającymi własne specjalizowane platformy rozwoju.

Można stwierdzić jednoznacznie, że współczesny system ERP musi być systemem platformowym. Wymienić należy kilka ogólnych czynników, które stanowią o konieczności istnienia specjalizowanego środowiska rozwoju wewnątrz systemu klasy ERP:

  1. Skala i złożoność wymaganej logiki funkcjonalności biznesowej. Nie istnieją dwie identyczne implementacje, nawet jeżeli analizie poddamy bardzo podobne branżowo przedsiębiorstwa. Zmiany setek szczegółów funkcjonalnych w przypadku aplikacji kompilowanych są praktycznie nie możliwe do zrealizowania w procesie implementacji. Mamy wówczas do czynienia z przyrostem ilości parametrów aplikacji i karkołomną parametryzacją kodu. Platforma powinna zatem dostarczać funkcjonalność w postaci obiektów składowanych w bazie danych i kompilowanych niezależnie w czasie ich wykonywania - użycia. Każde zdarzenie może być wówczas oprogramowane w minimalny i skonkretyzowany sposób dla danej implementacji. Chodzi tu o czynnik dostosowawczy aplikacji , ale także o łatwiejszą kontrolę i utrzymanie poszczególnych obszarów funkcjonalnych.
  2. Elastyczność i szybkość zmian w wybranych obszarach, bez konieczności kompilacji całej aplikacji. Aby skutecznie reagować na zewnętrzne czynniki firma prowadząca działalność potrzebuje narzędzi, które w krótkim czasie pozwolą jej skutecznie zmienić procesy biznesowe. Prawidłowy system ERP posiada z reguły własny język programowania dla uzyskania absolutnej elastyczności, co za tym idzie posiada własny kompilator.
  3. Język aplikacyjny dobrego systemu ERP jest językiem wysokopoziomowym, o prostej składni, tak aby konsultant - wdrożeniowiec posiadający nić porozumienia z użytkownikiem końcowym mógł zrealizować potrzebne modyfikacje dostosowawcze systemu.
  4. Platforma jest konieczna do integracji wielu aplikacji, źródeł danych, plików z danymi itd. Powinna ona zawierać ogóle standardy dostępnych dziś interfejsów danych, komunikacji czy technologii (XML, TCP/IP, COM+, połączenia bazodanowe itp.)
  5. Platforma rozwojowa wspierać także powinna metodologię wdrożenia systemu ERP. Jest szereg czynników, które są niezbędne do tego aby proces wdrożenia zakończył sie sukcesem w sensie realizacji planu i zadowolenia odbiorcy. Od standardu notacji wymagań, przez analizę przedwdrożeniową, wersjonowanie obiektów, zarządzanie zmianami, dokumentację, zarządzanie zgłoszeniami i czynnościami utrzymania i rozwoju, wszystkie te aspekty mogą być wspierane przez natywne zintegrowane środowisko rozwoju aplikacji ERP.

Czynniki zmniejszające czas budowy rozwoju i wdrażania aplikacji ERP:

  • Specjalizacja narządzi rozwoju (system powinien posiadać własne środowisko rozwoju - platformę ukierunkowaną na aplikację jednego rodzaju: aplikację przetwarzającą logikę przedsiębiorstwa)
  • Prostota narzędzia (modyfikować system mogą osoby wdrażające)
  • Uniwersalność i integralność (pełne środowisko rozwoju - jedno narzędzie dla wdrożeniowca i developera)
  • Elastyczność (platforma posiadająca własny język 4GL oraz własny kompilator)
  • Otwartość i integracja (platforma otwarta na standardy)
    Praktyczność (platforma zawierająca narzędzia pomagające we wdrażaniu)

Wyspecjalizowane narzędzie rozwoju daje oszczędność czasu i kosztów. Używanie języków ogólnego zastosowania takich jak '.net' w celu rozwoju aplikacji ERP jest oczywistym błędem. Np. w .net możliwe jest napisanie gry, lub aplikacji do przetwarzania multimediów, co jest w przypadku systemu ERP niepotrzebne.

Twierdzi się, że aplikacje ERP służą przede wszystkim do przetwarzania danych relacyjnych z wykorzystaniem prostych, intuicyjnych dla użytkowników interfejsów graficznych. Rozpatrując to w kategoriach rozmaitości dziedzin inżynierii oprogramowania, tego rodzaje aplikacje stanowią ok. 10% kategorii programów w świecie softwaru. Dlatego właśnie buduje się specjalizowane środowiska rozwoju pozbawione niepotrzebnych, tak zwanych "ciężkich ogonów" - narzutu narzędzi ogólnego zastosowania.

Ważnym aspektem jest także rozwój funkcjonalności wraz z rozwojem przedsiębiorstwa. Co oczywiście uniemożliwia posiadanie aplikacji "pudełkowej". Kupując dobry system ERP powinniśmy mieć świadomość tego, że nasze potrzeby funkcjonalne są dynamiczne, a nie wszystko da się sparametryzować. Współczesny system ERP jest produktem dynamicznym rozwijającym się wraz z przedsiębiorstwem.

Inaczej mówiąc dzisiejszy system ERP musi być jednocześnie wyspecjalizowaną fabryką funkcjonalności biznesowej. Niestety większość aplikacji dostarczanych przez polskich producentów oprogramowania nie posiada własnych platform rozwojowych. W myśl powyższych zasad zatem większość wymienianych dziś rodzimych systemów, które jawią się jako systemy ERP, w konfrontacji z systemami platformowymi dostarczanymi z zagranicy wyglądają już niestety jak relikty przeszłości.

Przykładem przeciwstawnym na rynku krajowym, spełniającym powyższe założenia konstrukcyjne jest platforma GAM systemu Gardens. Jest to na dzień dzisiejszy jedyne środowisko rozwoju aplikacji ERP, które można z powodzeniem porównać z takimi platformami jak C/AL, Morphix AX systemów MS Dynamix czy ABAP systemu SAP. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom Gardens jest systemem, który ma szanse bycia standardem ERP dla firm średniej wielkości tj. wymagających jednoczesnego dostępu do 1000 użytkowników.

Biorąc pod uwagę rozsądną politykę cenową i ogromne możliwości funkcjonalne systemu możemy przyjąć, że system ten stanie się liderem na polskim rynku oprogramowania ERP, jeszcze przed wejściem Polski do strefy EURO. Po osiągnięciu tego celu planowane jest zwiększenie udziału Gardens w europejskim rynku systemów ERP.

W Systemie Gardens zawartych jest dodatkowo wiele elementów związanych z wsparciem samego etapu wdrażania. Platforma ma służyć również jako wsparcie metodologiczne, co jest podejściem pionierskim. W przekonaniu konstruktorów platformy GAM wyspecjalizowane środowiska rozwoju aplikacji wspomagających biznes są nowym wyzwaniem współczesnej informatyki i na tym polu pozostaje jeszcze bardzo dużo do zrobienia.

Dlaczego otwarta platforma rozwoju jest ważna? (2)

We współczesnym świecie systemy klasy ERP służące do wsparcia zarządzaniem oraz pracą przedsiębiorstw, stały się aplikacjami bardzo złożonymi. Nawet mała firma potrzebuje często pełnego automatyzmu przetwarzania dużej ilości danych. Także procesy zachodzące w takich firmach stają się coraz bardziej skomplikowane.

Aby dziś wyczerpać wymagania funkcjonalne małego przedsiębiorstwa niejednokrotnie zaawansowany system ERP wykorzystuje ponad 700 tabel i około 1000 różnych widoków okien. W związku z tym era aplikacji "zamkniętych" w sensie funkcjonalnym i kompilowanych wersjami odchodzi w zapomnienie.

Firmy softwarowe nie są już w stanie ponieść kosztów utrzymywania specyficznych wersji funkcjonalności wielu klientów, tworzonych w tradycyjnej technologii aplikacji kompilowanych za pomocą niskopoziomowych języków programowania ogólnego zastosowania. Dlatego więc liczące się dzisiaj systemy ERP są systemami posiadającymi własne specjalizowane platformy rozwoju.

Można stwierdzić jednoznacznie, że współczesny system ERP musi być systemem platformowym. Wymienić należy kilka ogólnych czynników, które stanowią o konieczności istnienia specjalizowanego środowiska rozwoju wewnątrz systemu klasy ERP:

  1. Skala i złożoność wymaganej logiki funkcjonalności biznesowej. Nie istnieją dwie identyczne implementacje, nawet jeżeli analizie poddamy bardzo podobne branżowo przedsiębiorstwa. Zmiany setek szczegółów funkcjonalnych w przypadku aplikacji kompilowanych są praktycznie nie możliwe do zrealizowania w procesie implementacji. Mamy wówczas do czynienia z przyrostem ilości parametrów aplikacji i karkołomną parametryzacją kodu. Platforma powinna zatem dostarczać funkcjonalność w postaci obiektów składowanych w bazie danych i kompilowanych niezależnie w czasie ich wykonywania - użycia. Każde zdarzenie może być wówczas oprogramowane w minimalny i skonkretyzowany sposób dla danej implementacji. Chodzi tu o czynnik dostosowawczy aplikacji , ale także o łatwiejszą kontrolę i utrzymanie poszczególnych obszarów funkcjonalnych.
  2. Elastyczność i szybkość zmian w wybranych obszarach, bez konieczności kompilacji całej aplikacji. Aby skutecznie reagować na zewnętrzne czynniki firma prowadząca działalność potrzebuje narzędzi, które w krótkim czasie pozwolą jej skutecznie zmienić procesy biznesowe. Prawidłowy system ERP posiada z reguły własny język programowania dla uzyskania absolutnej elastyczności, co za tym idzie posiada własny kompilator.
  3. Język aplikacyjny dobrego systemu ERP jest językiem wysokopoziomowym, o prostej składni, tak aby konsultant - wdrożeniowiec posiadający nić porozumienia z użytkownikiem końcowym mógł zrealizować potrzebne modyfikacje dostosowawcze systemu.
  4. Platforma jest konieczna do integracji wielu aplikacji, źródeł danych, plików z danymi itd. Powinna ona zawierać ogóle standardy dostępnych dziś interfejsów danych, komunikacji czy technologii (XML, TCP/IP, COM+, połączenia bazodanowe itp.)
  5. Platforma rozwojowa wspierać także powinna metodologię wdrożenia systemu ERP. Jest szereg czynników, które są niezbędne do tego aby proces wdrożenia zakończył sie sukcesem w sensie realizacji planu i zadowolenia odbiorcy. Od standardu notacji wymagań, przez analizę przedwdrożeniową, wersjonowanie obiektów, zarządzanie zmianami, dokumentację, zarządzanie zgłoszeniami i czynnościami utrzymania i rozwoju, wszystkie te aspekty mogą być wspierane przez natywne zintegrowane środowisko rozwoju aplikacji ERP.

Czynniki zmniejszające czas budowy rozwoju i wdrażania aplikacji ERP:

  • Specjalizacja narządzi rozwoju (system powinien posiadać własne środowisko rozwoju - platformę ukierunkowaną na aplikację jednego rodzaju: aplikację przetwarzającą logikę przedsiębiorstwa)
  • Prostota narzędzia (modyfikować system mogą osoby wdrażające)
  • Uniwersalność i integralność (pełne środowisko rozwoju - jedno narzędzie dla wdrożeniowca i developera)
  • Elastyczność (platforma posiadająca własny język 4GL oraz własny kompilator)
  • Otwartość i integracja (platforma otwarta na standardy)
    Praktyczność (platforma zawierająca narzędzia pomagające we wdrażaniu)

Wyspecjalizowane narzędzie rozwoju daje oszczędność czasu i kosztów. Używanie języków ogólnego zastosowania takich jak '.net' w celu rozwoju aplikacji ERP jest oczywistym błędem. Np. w .net możliwe jest napisanie gry, lub aplikacji do przetwarzania multimediów, co jest w przypadku systemu ERP niepotrzebne.

Twierdzi się, że aplikacje ERP służą przede wszystkim do przetwarzania danych relacyjnych z wykorzystaniem prostych, intuicyjnych dla użytkowników interfejsów graficznych. Rozpatrując to w kategoriach rozmaitości dziedzin inżynierii oprogramowania, tego rodzaje aplikacje stanowią ok. 10% kategorii programów w świecie softwaru. Dlatego właśnie buduje się specjalizowane środowiska rozwoju pozbawione niepotrzebnych, tak zwanych "ciężkich ogonów" - narzutu narzędzi ogólnego zastosowania.

Ważnym aspektem jest także rozwój funkcjonalności wraz z rozwojem przedsiębiorstwa. Co oczywiście uniemożliwia posiadanie aplikacji "pudełkowej". Kupując dobry system ERP powinniśmy mieć świadomość tego, że nasze potrzeby funkcjonalne są dynamiczne, a nie wszystko da się sparametryzować. Współczesny system ERP jest produktem dynamicznym rozwijającym się wraz z przedsiębiorstwem.

Inaczej mówiąc dzisiejszy system ERP musi być jednocześnie wyspecjalizowaną fabryką funkcjonalności biznesowej. Niestety większość aplikacji dostarczanych przez polskich producentów oprogramowania nie posiada własnych platform rozwojowych. W myśl powyższych zasad zatem większość wymienianych dziś rodzimych systemów, które jawią się jako systemy ERP, w konfrontacji z systemami platformowymi dostarczanymi z zagranicy wyglądają już niestety jak relikty przeszłości.

Przykładem przeciwstawnym na rynku krajowym, spełniającym powyższe założenia konstrukcyjne jest platforma GAM systemu Gardens. Jest to na dzień dzisiejszy jedyne środowisko rozwoju aplikacji ERP, które można z powodzeniem porównać z takimi platformami jak C/AL, Morphix AX systemów MS Dynamix czy ABAP systemu SAP. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom Gardens jest systemem, który ma szanse bycia standardem ERP dla firm średniej wielkości tj. wymagających jednoczesnego dostępu do 1000 użytkowników.

Biorąc pod uwagę rozsądną politykę cenową i ogromne możliwości funkcjonalne systemu możemy przyjąć, że system ten stanie się liderem na polskim rynku oprogramowania ERP, jeszcze przed wejściem Polski do strefy EURO. Po osiągnięciu tego celu planowane jest zwiększenie udziału Gardens w europejskim rynku systemów ERP.

W Systemie Gardens zawartych jest dodatkowo wiele elementów związanych z wsparciem samego etapu wdrażania. Platforma ma służyć również jako wsparcie metodologiczne, co jest podejściem pionierskim. W przekonaniu konstruktorów platformy GAM wyspecjalizowane środowiska rozwoju aplikacji wspomagających biznes są nowym wyzwaniem współczesnej informatyki i na tym polu pozostaje jeszcze bardzo dużo do zrobienia.