We współczesnym świecie systemy klasy ERP służące do wsparcia zarządzaniem oraz pracą przedsiębiorstw, stały się aplikacjami bardzo złożonymi. Nawet mała firma potrzebuje często pełnego automatyzmu przetwarzania dużej ilości danych. Także procesy zachodzące w takich firmach stają się coraz bardziej skomplikowane.
Aby dziś wyczerpać wymagania funkcjonalne małego przedsiębiorstwa niejednokrotnie zaawansowany system ERP wykorzystuje ponad 700 tabel i około 1000 różnych widoków okien. W związku z tym era aplikacji "zamkniętych" w sensie funkcjonalnym i kompilowanych wersjami odchodzi w zapomnienie.
Firmy softwarowe nie są już w stanie ponieść kosztów utrzymywania specyficznych wersji funkcjonalności wielu klientów, tworzonych w tradycyjnej technologii aplikacji kompilowanych za pomocą niskopoziomowych języków programowania ogólnego zastosowania. Dlatego więc liczące się dzisiaj systemy ERP są systemami posiadającymi własne specjalizowane platformy rozwoju.
Można stwierdzić jednoznacznie, że współczesny system ERP musi być systemem platformowym. Wymienić należy kilka ogólnych czynników, które stanowią o konieczności istnienia specjalizowanego środowiska rozwoju wewnątrz systemu klasy ERP:
Czynniki zmniejszające czas budowy rozwoju i wdrażania aplikacji ERP:
Wyspecjalizowane narzędzie rozwoju daje oszczędność czasu i kosztów. Używanie języków ogólnego zastosowania takich jak '.net' w celu rozwoju aplikacji ERP jest oczywistym błędem. Np. w .net możliwe jest napisanie gry, lub aplikacji do przetwarzania multimediów, co jest w przypadku systemu ERP niepotrzebne.
Twierdzi się, że aplikacje ERP służą przede wszystkim do przetwarzania danych relacyjnych z wykorzystaniem prostych, intuicyjnych dla użytkowników interfejsów graficznych. Rozpatrując to w kategoriach rozmaitości dziedzin inżynierii oprogramowania, tego rodzaje aplikacje stanowią ok. 10% kategorii programów w świecie softwaru. Dlatego właśnie buduje się specjalizowane środowiska rozwoju pozbawione niepotrzebnych, tak zwanych "ciężkich ogonów" - narzutu narzędzi ogólnego zastosowania.
Ważnym aspektem jest także rozwój funkcjonalności wraz z rozwojem przedsiębiorstwa. Co oczywiście uniemożliwia posiadanie aplikacji "pudełkowej". Kupując dobry system ERP powinniśmy mieć świadomość tego, że nasze potrzeby funkcjonalne są dynamiczne, a nie wszystko da się sparametryzować. Współczesny system ERP jest produktem dynamicznym rozwijającym się wraz z przedsiębiorstwem.
Inaczej mówiąc dzisiejszy system ERP musi być jednocześnie wyspecjalizowaną fabryką funkcjonalności biznesowej. Niestety większość aplikacji dostarczanych przez polskich producentów oprogramowania nie posiada własnych platform rozwojowych. W myśl powyższych zasad zatem większość wymienianych dziś rodzimych systemów, które jawią się jako systemy ERP, w konfrontacji z systemami platformowymi dostarczanymi z zagranicy wyglądają już niestety jak relikty przeszłości.
Przykładem przeciwstawnym na rynku krajowym, spełniającym powyższe założenia konstrukcyjne jest platforma GAM systemu Gardens. Jest to na dzień dzisiejszy jedyne środowisko rozwoju aplikacji ERP, które można z powodzeniem porównać z takimi platformami jak C/AL, Morphix AX systemów MS Dynamix czy ABAP systemu SAP. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom Gardens jest systemem, który ma szanse bycia standardem ERP dla firm średniej wielkości tj. wymagających jednoczesnego dostępu do 1000 użytkowników.
Biorąc pod uwagę rozsądną politykę cenową i ogromne możliwości funkcjonalne systemu możemy przyjąć, że system ten stanie się liderem na polskim rynku oprogramowania ERP, jeszcze przed wejściem Polski do strefy EURO. Po osiągnięciu tego celu planowane jest zwiększenie udziału Gardens w europejskim rynku systemów ERP.
W Systemie Gardens zawartych jest dodatkowo wiele elementów związanych z wsparciem samego etapu wdrażania. Platforma ma służyć również jako wsparcie metodologiczne, co jest podejściem pionierskim. W przekonaniu konstruktorów platformy GAM wyspecjalizowane środowiska rozwoju aplikacji wspomagających biznes są nowym wyzwaniem współczesnej informatyki i na tym polu pozostaje jeszcze bardzo dużo do zrobienia.